Grilovací sezóna je v plném proudu. Venkovní vaření, oheň, kouř – to má prostě svoje kouzlo. Zážitek z jídla umocňují nápadité kombinace chutí. A my pro vás máme inspiraci na postup do dalšího levelu gastronomické kombinatoriky.
Základní menu grilovačky sestává z několika málo položek – maso (případně grilovaná zelenina, grilovací sýry nebo třeba houby), dressingy, omáčky a přílohy. Právě proto, že nabídka není bezbřehá (koneckonců záleží nám i na rychlosti a jednoduchosti přípravy), je důležité mít všechno sladěné. A my se dnes zaměříme na kombinace masa a… pečiva.
No ano, co se divíte? Dobrý chléb už dávno není jen více či méně pórovitá hmota bez chuti a zápachu. Dobrý krajíc z řemeslně upečeného bochníku se dá s chutí sníst i suchý. A právě takové máme v našich prodejnách. Dnes se budeme bavit speciálně o žitných chlebech z Koláčkovy pekárny a řekneme vám, která ze sedmi příchutí, které aktuálně v prodejnách máme, nám nejvíc chutnala s jakým grilovaným pokrmem. Připraveni? OK, jdeme do toho říznout!
Na úvod ještě něco ke Koláčkově pekárně. Vznikla v roce 2015, kdy ji založil Jiří Koláček společně se svou dcerou Michaelou. Pekárna se specializuje na výrobu 100% žitného chleba z žitného kvasu, který si připravují každý den metodou třístupňového vedení. Do chleba přidávají 7–10 % semínek slunečnice, lnu a dýně. „Díky použití výhradně žitného kvasu a tradiční pekárenské technologie se jedná o pečivo s vynikajícími parametry stravitelnosti. Použití pravého kvasu a dlouhé doby kynutí snižuje obsah antinutričních látek, které jsou jinak pro žitnou mouku charakteristické. Kvas příznivě ovlivňuje organoleptické vlastnosti chleba, takzvaně jej ‚natráví‘ dopředu a chleby jsou pak lépe stravitelné,“ píšou Koláčkovi na svém webu.
Složení žitného chleba z rodinné pekárny v Janově nad Nisou je krásné ve své jednoduchosti: chlebová žitná mouka, kvas z žitné mouky, voda, semínka (dýňová, slunečnicová a lněná v různém poměru) cca 7 %, sůl, koření + ingredience podle druhu 4 %.
Tak jsme vás seznámili a teď jdeme na ty kombinace.
Začněme klasikou – šťavnatým hovězím steakem. K tomu nám nejvíc chutnal Olivový chléb, ale spokojení jsme byli i s chlebem ořechovým.
Ke kuřeti grilovanému dozlatova s křupavou kůžičkou (grilovali jsme kuřecí čtvrtky, abychom nevysušili prsíčka) se podle nás nejlépe hodí Mrkvový chléb. Nasládlá chuť maso krásně doplňuje. A určitě neuděláte chybu sklenicí nakládaných okurek nebo beraních rohů, která vám do chuťového koncertu vnese taky kyselost.
Klobásek na grilování existuje celá řada, takže těch kombinací je možných určitě víc a vlastně bychom mohli udělat párovací speciál, kdy bychom ke každému chlebu od Koláčků dokázali přiřadit nějakou klobásku. K testu jsme si vybrali Dědovu klobásu z Miroslavi a tam nám nejlíp zafungoval Pohankový chléb.
Parádní kombinace! Sušená rajčata jsou bohatým zdrojem umami, jdou trochu do kyselkava a zároveň do sladka. Je to komplex chutí a vůní. Ke snoubení jsme tedy vybrali něco decentního, ale zároveň důstojného – vepřovou panenku. Sedlo to jako pr…, totiž poklička na hrnec!
I k burgeru jsme nakonec našli důstojného parťáka z Koláčkovy pekárny. Je to sice trochu nezvyk, ale proč ne? Sýr Grana Padano – to je ta správná příchuť. A místo majonézy vyzkoušejte ajvar!
Krkovička je nejen řezník, kupec a sedlák v jedné osobě ze známého Večerníčku, ale taky část vepřového, které se díky prorostlosti tukem a vazivem obzvlášť hodí na gril. A jaký chléb přikousnout k voňavému steaku? My hlasujeme pro Semínkový chléb, který tvoří lněná, slunečnicová a dýňová semínka. Tento chleba je kompletně bezlepkový a hodí se tak jako univerzální příloha ke všem výše zmíněným grilovaným jídlům v případě, že jste bezlepkáři.
Pokud grilujete zeleninu, dejte šanci Celozrnnému Koláčkovu chlebu. Dostanete extra porci vlákniny, která prospívá vašemu trávicímu traktu.
Tak a máme to za sebou. Budeme rádi, když naše kombinace taky vyzkoušíte a dáte nám potom vědět, která kombinace vám seděla (nebo klidně i neseděla) – třeba na našem Facebooku nebo Instagramu.
Grilování zdar!