ČAJ
Postel a horký čaj. Po ničem jiném teď pravděpodobně ani netoužíte. A pokud se vlivem nemoci hodně potíte, měli byste příjem tekutin zvýšit, tedy doplnit to, co jste vypotili. Dobře poslouží bylinné čaje. Doporučujeme vařit je spíše slabší a pít po menších dávkách, zato častěji.
MED
I kdy se tváří (a chutná) sladce, je to hotový zabiják. Alespoň, co se bakterií a mikroorganismů týče. Med je přírodní antibiotikum a hlavně účinný pomocník v boji proti nachlazení, chřipce nebo zánětu dýchacích cest. Většina lidí ho používá tak, že si udělá horký čaj, který medem osladí. Jenže to je špatně. Vysoké teploty medu nesvědčí – ničí jeho účinky. Proto se vyplatí počkat, až čaj trochu vystydne. Ještě účinnější je konzumovat med jen tak samotný nebo vyzkoušet kombinaci medu s cibulí.
Cibulový med proti kašli
Cibuli nakrájejte, smíchejte s medem a nechte několik hodin uležet, klidně i přes noc. Cibule pustí do medu šťávu, kterou byste měli následně konzumovat třikrát denně.
ZÁZVOR
Zázvor se v posledních letech těší velké oblibě. Má to svůj důvod – mnoho vědeckých studií prokázalo jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky a také blahodárný vliv na imunitní systém. Zázvor není jen vhodný lék, ale také účinná prevence, proto je dobré, konzumovat ho po celý rok. A nemusíte si dělat jen obligátní zázvorový čaj. Co takhle zázvorový sirup?
Zázvorový sirup
Všechny ingredience jednoduše smíchejte a vařte, dokud směs nezačne houstnout. Čím déle ji budete vařit, tím bude hustší. Sirup nechcete vychladnout do druhého dne a přeceďte do láhví. Denně si ho pak můžete dávat samotný na lžičce nebo z něj vyrobit osvěžující a zdravou limonádu.
Nejen recept na zázvorový sirup, ale také spoustu dalších chutných a zdravých receptů najdete na foodclub.cz
CHILLI
V boji proti nachlazení a chřipce pomůžou i chilli papričky a hlavně kapsaicin – látka v nich obsažená. Kapsaicin je látka, která pálí, ale na druhou stranu také hojí. Pomáhá od bolesti a má antibakteriální účinky. Chilli papričky navíc obsahují hodně vitamínu C, díky kterému nemoc snadněji porazíte. Chilli papričky můžete pojídat přímo, ale možná bude lepší zvolit méně drastickou a chutnější formu.
Když se chilli nebojíte, zkuste Habanero chilli omáčku
A pokud ano, lepší volba bude Pomerančová chilli omáčka
ČESNEK
Jestli už máte dost rýmy a kašle, a taky všech lidí, kteří se s vámi chtějí líbat, vezměte si stroužek česneku a tak jak je, ho zkuste chvíli cucat. Pomůže. Česnek je přírodní antibiotikum, které se při léčení nachlazení a chřipce (a nejen při něm) užívá řadu let.
A pokud vás představa syrového česneku v puse příliš neláká, není nic jednoduššího, než si doma připravit česnečku. Recept najdete na našem webu.
CITRUSY
Když se řekne vitamíny, co vás napadne jako první? Citrón, pomeranč a grep? Tak to nejste sami, po tomhle ovoci plném vitamínu C sáhne při nachlazení každý. A dobře dělá.
Je na vás grep příliš ostrý? Pak ho můžete zkusit zjemnit – třeba pomocí kiwi a banánu, v lahodném smoothie.
Grepové smoothie
Oloupat, nakrájet, rozmixovat a vypít.
BEZOVÝ SIRUP
O léčivých účincích bezového květu věděly už naše babičky. Proto si na začátku léta, kdy bez kvete, vyrobily dostatečnou zásobu bezového sirupu, který pomáhá uvolnit dýchací cesty a usnadňuje odkašlávání. Jenže vy jste nemocní teď, černý bez dávno odkvetl a ve spíži žádnou zásobu nemáte. V tom případě můžete vyzkoušet ten náš.
ALOE VERA
Gel z aloe vera obsahuje řadu látek, které posilují imunitní systém a navíc má i silné protibakteriální a protivirové účinky. Najdete ho v celé řadě potravin a nápojů. Zkuste například:
KUŘECÍ VÝVAR
Kuřecí vývar, klasika, kterou vám na rýmu i kašel vařila starostlivá maminka. Teď už je to možná pouze na vás. Nenecháme vás v tom, na našem webu najdete recept na francouzskou kuřecí polévku.
SLIVOVICE
A když nic z výše uvedeného nepomáhá – zkuste prostě vypálit červa.