Prodejci grilů zažívají v těchto dnech pravé žně. Aktuální parné počasí přeje outdoorovému vaření a jeho nejatraktivnější podobě – grilování – obzvláště. Zahrady ve vilových čtvrtích i městské vnitrobloky zaplavují omamné vůně grilovaných mas, klobásek, burgerů, cuket, lilků a dalších dobrot. Ke slovu se dostávají tradiční recepty přírodnějších národů, pro něž je venkovní gril sporákem i troubou.
Proč je grilování tak oblíbené? Sociologové, kteří se zabývají jídlem a stolováním, mají jasno – jde primárně o rituálnost přípravy a sekundárně o sdílení radosti z vaření s okruhem blízkých. Nebudeme vás tu trápit takovými pojmy jako deteritorializace kuchyně, kuchyňská antiemancipace muže nebo transformace lovce v grillmastera. Ale dáme vám příklad, na kterém to snadno pochopíte:
Proč mezi oblíbené panáky patří tequila? Ano, správně – je to kvůli rituálu se solí a citronem. Ponechme teď stranou, že pravověrní mexičtí tequileros by na vás za prznění agávové pálenky s gustem poslali Dannyho Treja s mačetou, a zopakujme si to podstatné: rituál a sdílení radosti s přáteli je to, co na společném stolování baví nejvíc.
Pro dokonalé potěšení z grilování nemusíte mít vytuněný gril nejlepšího výrobce a jeho ultimátní a limitované řady s kosmickými vychytávkami. Na čem ale šetřit nedoporučujeme, jsou grilované potraviny. Rychlá příprava na roštu zkrátka vyzdvihne jak přednosti, tak nedostatky suroviny.
Datoví specialisté přísahají na pravidlo shrnuté do zkratky GIGO – Garbage in, garbage out. Doslovně přeloženo: svinstvo dovnitř, svinstvo ven. A ne nadarmo se k datovým specialistům přidávají i specialisté nutriční.
Můžete vzít jed na to, že v našich prodejnách najdete kvalitní kousky na gril. Zastavte se do nejbližší prodejny SKLIZENO.