logo

Zpátky ke kořenům!

Zvlášť v období, kdy jste rozlítaní na všechny světové strany a nevíte, kam dřív skočit, potřebujete pevný kontakt se zemí. Vezměte si na pomoc kořeny, které vás vrátí na zem. Je to náhoda nebo důmyslnost přírody, že právě na podzim má největší moc zelenina, která roste a dozrává v zemi? My jsme přesvědčeni, že je to to druhé.

Kořenová zelenina, kam patří především mrkev, celer, petržel a řepa – to je typická tuzemská zelenina, kterou jsme zvyklí jíst a máme ji doslova v naší genetické výbavě. Propadněte kouzlu kořenů, ony vám to vrátí – obsahují totiž spoustu vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek.

 


 

Tak třeba MRKEV – oranžová, slaďoučká a nacpaná betakarotenem (který dostal jméno právě po karotce, že). Z vitamínů obsahuje skoro kompletní abecedu (A, B, C, D, E, K) a další písmenka přidávají stopové prvky – sodík, vápník, hořčík, jód, draslík, fosfor, železo, měď, zinek, mangan a selen.

A jak mrkev pomáhá našemu tělu? Mimo jiné zvyšuje odolnost organismu, chrání tělo před volnými radikály, posiluje srdce a cévy, zlepšuje zrak, urychluje hojení ran, udržuje hezkou pokožku a pleť, pomáhá při zácpě, ale i průjmu, stará se o kvalitní vlasy a nehty, prospívá těhotným ženám a zvyšuje mužskou plodnost.

Další nespornou výhodou mrkve je, že z ní v kuchyni uděláte kompletně celé menu – od studeného předkrmu, přes polévku, přílohu k hlavnímu jídlu až po dezert.

Recept na Mrkvový krém najdete zde.

S mrkví si užijete za málo peněz spoustu muziky. Koukněte sem!

 


 

„Dej si PETRŽEL, abys dlouho vydržel!“

Petržel obsahuje jedinečnou kombinaci látek, které z ní dělají superfood. Třikrát víc vitamínu C než pomeranč. Kdo z vás to má? Dále chlorofyly, které čistí krev a přispívají k tvorbě nových červených krvinek. Kyselina listová působí protizánětlivě a snižuje množství hlenů. A v neposlední řadě zlepšuje kulturu naší střevní mikroflóry, čímž pomáhá proti nadýmání.

Recept na Tabouleh najdete zde.

 


 

S CELEREM, kterému babičky v některých částech naší země neřeknou jinak než cerel, to mají citlivější jedinci složitější. Pod číslem 9 ho najdete na seznamu alergenů. Ale ti, kterým celer nevadí, ho opět mohou konzumovat na 1000 a 1 způsob. Syrový, vyvařený v polévce, v salátu, marinovaný, smažený, pečený… Fantazii se meze nekladou. Celer obsahuje velké množství éterických olejů, které mohou za jeho vůni a navíc působí antibakteriálně. Tahle zelenina zlepšuje imunitu organismu, posiluje mozek, snižuje hladinu špatného cholesterolu a čistí krev.

Zde najdete recept na Celerový krém s chilli olejem.

 


 

ČERVENÁ ŘEPA – to je kapitola sama pro sebe. O červené řepě by se měly psát pohádky pro děti, romány pro dospělé a měl by se jí postavit pomník – třeba v Červené Řečici. Řepa je opravdovou studnicí zdraví, protože svou širokou škálou vitamínů a minerálních látek umí nakopnout i silně demineralizovaný tělesný systém. Betakaroten a další vitamínová béčka, vitamín E, z prvků draslík, vápník, hořčík, křemík, měď, ale také lithium (pst, neříkejte to nikomu z vlády), rubidium a… ano, samozřejmě nesmíme zapomenout na železo.

A čím řepa přispívá našemu blahobytu? Díky křemíku působí blahodárně na vlasy, nehty, pleť a kůži. Díky železu podporuje tvorbu červených krvinek. Pektin se stará o snížení cholesterolu a podporuje peristaltiku střeva. Barvivo betain podporuje produkci žaludeční šťávy a působí protirakovinně. Červená řepa dále pomáhá při revmatických poruchách, detoxikuje, snižuje vysoký krevní tlak, přispívá k celkové regeneraci organismu a… jo, taky podporuje plodnost.

Recept na Řepný burger najdete zde.

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.