logo

Aby se povidla povedla…

Aby se povidla povedla

Tradiční letní disciplína všech majitelů švestkových sadů, alejí i solitérů se jmenuje – ano, povidla, případně povidlování. Český (ale ještě více moravský) národ se v momentě dozrávání tohoto modrého ovoce rozdělí na dvě přibližně stejně velké skupiny, které se podobně jako v Menzelově filmu Slavnosti sněženek nesmiřitelně dohadují. Jedna skupina volá: „Do bečky!“, zatímco druhá kontruje ryčným: „Do hrnce!“ Výsledky těchto bojů bývají v každé domácnosti jiné. Společné je pro ně jediné – poražená strana je převelice smutná.

Letos je po několika neúrodných letech švestek tolik, že se příznivci slivovice i povidel mohou rozejít smírně – každý se svým dílem trnkového nadělení. A ještě zbyde na knedlíky.

Po této chvále všestrannosti použití švestek se vraťme k povidlům. Čím si to vlastně rozvařené slívy získaly to privilegium, aby se jim říkalo povidla a ne marmeláda nebo džem, jako je tomu u všech ostatních ovocných druhů? Naučné knihy (a Wikipedie) nám vysvětlují, že povidla se „na rozdíl od marmelád a džemů … tradičně vyrábějí bez přídavku cukru vařením ovoce až do zahuštění nebo vypékáním na pekáči“.

Aha – takže terminologii bychom měli. Co teď ale s receptem? Zásadní, vpravdě hamletovská otázka při přípravě povidel zní: Míchat, či nemíchat? Na internetu najdete přehršel receptů, jejichž autoři přísahají na obrázky Jiřího Slívy a loutky Jiřího Trnky, že se vařečkou k hrnci nepřiblíží ani na půl námořní míle. „Nemusíte se bát, prostě se to nepřipálí!“ Jiní zase tvrdí, že poctivá povidla bez půldenního kvedlání v hrnci vyrobit nelze.

A proto jsem si řekl, že se víře „nemíchačenků“ podívám na zoubek. Na počátku mého počínání samozřejmě stál jeden jediný švestkový stromek, který se letos rozplodil do dříve nevídané produkce. Vlastně jsme si až do letošního roku nebyli stoprocentně jisti, jakého je ten košatý strom v rohu zahrady vlastně druhu, švestky na něm poslední roky nebyly žádné. Letos nám to vynahradil. (I tak jich na slivovici bylo málo, takže jsme se bez boje rozhodli pro povidla.)

švestky koš

Modré nadělení

Na úvod jsem se rozhodl vyzkoušet recept Šárky Škachové z blogu Gurmánka.cz. Dušuje se, že se povidla nemusejí míchat a že se nepřipálí. Vařil jsem z poloviční dávky oproti receptu (tedy ze 3 kg, víc se mi do pětilitrového hrnce nevešlo) a připálil jsem. Tím nechci říct, že Šárčin recept nefunguje, ale mně nefungoval. Zřejmě má lepší hrnec. Po jednom dalším pokusu jsem se dostal ke své verzi jejího receptu. Suroviny jsem nechal tak, jak jsou, jen jsem mírně upravil postup.

Švestková povidla (skoro) podle Gurmánky

Ingredience:

  • 3 kg švestek
  • 0,5 kg cukru (hnědého)
  • 125 ml octa balsamico
  • lžička skořice
  • slivovice na „dezinfekci“

 

Postup:

  • Vypeckované švestky dejte do hrnce, prosypte cukrem a přelijte octem. Nechte 12–24 hodin pracovat. Švestky v dlouhé interakci s cukrem a octem pustí šťávu a tím cukr rozpustí.

Takhle to vypadá po 12–24hodinovém odpočinku.

  • Směs zamíchejte a postavte na plotnu. Zahřívejte středním plamenem (já mám indukci a zahříval jsem na stupni 7). Jakmile se budoucí povidla začnou vařit, míchněte ještě jednou, aby se na dně nic nepřipeklo, stáhněte výkon na nízký a švestkovou směs táhněte pod pokličkou jako vývar. Nebojte se dát jim klidně 5 hodin. Po tu dobu se o povidla opravdu nemusíte starat.

Povidla na začátku varu.

  • Před závěrečnou fází vyměňte pokličku za drátěný chránič proti odstřikování mimo hrnec (pokud máte dobře omyvatelné okolí sporáku, tak nemusíte) a trošku povidlům zatopte pod kotlem (stupeň 5–6). Můžete pro kontrolu míchnout. Potřebujete mírný stálý var, aby došlo k odpaření vody a tím zahuštění povidel. Někdo má rád hustší, někdo tekutější, takže výsledná doba redukce je na vás. Mně to trvalo asi 30 minut. Před koncem přidejte lžičku mleté skořice (ale nemusíte). Můžete mírně mixnout ponorným mixérem, ale po těch pěti hodinách tažení jsou švestky krásně rozvařené a není to potřeba.
  • Mezitím si připravte skleničky. Vezměte vymyté skleničky, posaďte do každé lžičku a zalijte je po okraj velmi horkou vodou.

Povidla v průběhu plnění do skleniček.

  • Jakmile mají povidla požadovanou konzistenci, přelijte (nebo naběračkou přemístěte) do skleniček (nezapomeňte vylít vodu), zakápněte slivovicí (nemusíte), otřete kraj skleničky a zavíčkujte umytým víčkem. Postavte na víčko a nechte vychladnout.

 

100% pečená povidla

Tahle metoda je ještě méně pracná, ale znamená trochu víc nádobí. I když – pokud použijete pečicí papír, tak vlastně ne. Na 100% povidla musí být švestky 100% zralé, měkké, sladké. Ne nadarmo čekali předkové se sklizní do prvních ranních mrazíků, které chuť zkoncentrovaly. Letos by se švestky mrazíků nedožily.

Ingredience:

  • švestky

 

Postup:

  • Troubu rozpalte na 120 °C (ideálně na horkovzduch).
  • Rozpůlené vypeckované švestky vyskládejte vedle sebe na pečicí papír na plech a vložte do roztopené trouby. Pečte 90 minut. Nebo hodinu a půl, ono to vyjde nastejno.

Švestky na plechu před pečením…

…a po upečení.

  • Mezitím si připravte skleničky. Vezměte vymyté skleničky, posaďte do každé lžičku a zalijte je po okraj velmi horkou vodou.
  • Upečené švestky přemístěte do hrnce, podlijte trochou vody (množství není důležité, stejně to vyvaříte) a rozmíchejte.

Takhle vypadají hotová 100% povidla.

  • Naběračkou přemístěte povidla do skleniček, otřete kraj skleničky a zavíčkujte umytým víčkem. Postavte na víčko a nechte vychladnout.

Sladké a voňavé povidlové zážitky přeje

Honza Šmikmátor

jak na to?

galerie

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.