Živel, který lidstvu od jeho počátků pomáhal i škodil. A byl také využíván v celé řadě rituálů. Mluvíme tu samozřejmě o ohni.
Tím největším a nejrozšířenějším ohňovým rituálem pak bylo a je Pálení čarodějnic, které připadá na noc z 30. dubna na 1. května. Naši předkové věřili, že tato noc (Filipojakubská, případně Valpuržina) se doslova hemží čarodějnicemi letícími na svých košťatech na sabat.
Dříve se na čarodějnice dalo svést kdeco. Nemoci lidí nebo domácího dobytka, požáry, sucho, záplavy, neúroda – prostě cokoli, co nebylo vysvětlitelné takzvaným selským rozumem. Kdykoli tradiční společnost postihla podobná pohroma, hledal se obětní beránek. No a v seznamu „obvyklých podezřelých“ měly čarodějnice své čestné místo.
Za čarodějnici mohla být ve středověku označená každá žena, která například dokázala pracovat s léčivou mocí bylin (přitom dnes víme, že na bylinkářství stojí základy farmacie, kosmetiky, aromaterapie, ale i gastronomie). Dalším nepřítelem čarodějnic a přiživovatelem čarodějnické tradice byli někteří kněží, kteří v ženách s neobvyklými znalostmi a dovednostmi viděli konkurenci. A pak tu byl kněžský celibát, který také jistě zatemnil mysl nejednomu faráři a mohl pomoci rozdmýchat svatý zápal končící honem na čarodějnice a plameny na hranici. Kladivo na čarodějnice jste četli? Ano, je to román, ale vystavěný na reálných událostech.
Když se dnes řekne čarodějka, naskočí vám nejspíš přísný pohled za oválnými brýlemi Minervy McGonagallové.
Co nám tedy z čarodějnického mýtu zbylo pro 20. léta 21. století? Asi už jen ta pradávná potřeba zapálit velké ohně v noci, v níž se duben přerodí do května.
No a když už ten oheň máme, využijeme ho na rituální… opékání špekáčků.
Tradice nám poněkud metamorfovala a teď se už obejde bez lidských obětí na životech.
K opékání si vybírejte jen KVALITNÍ ŠPEKÁČKY, KLOBÁSY A DALŠÍ UZENINY. V našich prodejnách máte jistotu, že si vyberete kvalitu, která se po naříznutí nerozpadne a nesjede vám z prutu nebo opékací vidlice do plamenů.
Jestli čarodějnice raději grilujete, vyberte si z naší nabídky masa na grilování.
U filipojakubského ohně také nezapomeňte hasit žízeň. Zde se opět můžete spolehnout na nabídku našich prodejen. Vybrat si můžete z bohaté nabídky řemeslných piv, jakostních vín od malých a středních vinařů. Něčím ostřejším pak můžete – jak se říká na Moravě – vypálit ne čarodějnice, ale červa.
Příjemné pálení (ne žáhy) vám přeje
Tým SKLIZENO