Typický čínský „street food“, který navíc není těžké připravit ani u nás. Vyzkoušejte variantu, kdy žloutek zůstává tekutý. Použitelné na línou snídani brunchového typu, ale klidně i do japonské polévky Ramen (však nás na nápad na čajová vejce také přivedli v Ramen Brno). Náš recept ale pochází od čínské bloggerky Souped Up Recipes.
Do hrnce nalijte vodu a sojovou omáčku a přidejte všechny ingredience. Zamíchejte a přiveďte k varu. Pak snižte výkon a na mírném stupni nechte pod pokličkou probublávat 15 minut.
Vejce pokojové teploty dejte do přiměřeně velkého hrnce (ať kolem sebe nemají moc místa), zalijte je asi 1/3 nálevu a dejte vařit. Vařte 2 minuty.
Během nich dejte hrnec se zbytkem nálevu chladit.
Po 2 minutách sundejte vajíčka z plotny a dejte je zchladit do mísy s ledovou vodou a ledem. Potřebujeme co největší teplotní šok. Poté je naklepejte lžící nebo vidličkou tak, aby jim popraskala skořápka (proto vůbec nevadí, pokud některé z vajíček prasklo při vaření).
Vraťte vejce do hrnce s nálevem a vařte další 4 minuty. Během této doby se pokuste co nejvíc zchladit zbytek nálevu, ve kterém se vejce budou marinovat. Můžete například použít igelitový sáček naplněný ledem, který ponořte do teplého (nikoli horkého) nálevu.
Vejce po 4 minutách opět zchlaďte a dejte do vychlazeného nálevu. V lednici marinujte minimálně 4 hodiny, ale lépe do druhého dne.
Dobrou chuť.
Pokud nechcete, aby žloutek tekl, prodlužte druhou dobu vaření na 6 minut.