logo

Homo grilliens uvádí: 6 a 1 tip na to nejlepší grilované kuře

Traduje se, že nejlepší grilované kuře koupíte ve stánku nebo maringotce s grilovanými kuřaty. Ale my tomu moc nevěříme. Jednak kvůli výrazně slané chuti, která přebíjí chuť masa, a jednak kvůli původu kuřat. A proto jsme se v dalším díle letního seriálu (My všichni jsme) Homo grilliens! zaměřili právě na oblíbenou pochoutku z Pipi grilu. Chcete-li si perfektní grilované kuře připravit doma nebo na zahradě, čtěte dál.

 

Základem úspěchu je rovnoměrné propečení celého kuřete. Jednodušší možnost je ptáka rozdělit na jednotlivé porce a grilovat ho po kouskách. Ale tím si srazíte spoustu bodů za celkový dojem! Proto se zaměříme na kuře grilované (či pečené) vcelku. Nebudeme ani do detailu popisovat konkrétní recepty a suroviny. Každý máme svou představu o perfektním grilovaném kuřeti a navíc se tahle hra na nejvyšší úrovni hraje pouze se třemi „kartami“ – kuřetem, solí a pepřem.

1. Naplacku!

Rozřízněte (nebo nůžkami na drůbež rozstřihněte) kuřecí trup vedle páteře. Poté rozřízlé konce oddalte a kuře položte kůží nahoru na gril. Představte si celé kuře jako glóbus a rozřízlé kuře jako mapu světa – jedno kuřecí prso budou USA s Kanadou, druhé potom Sibiř a Čína. Osolte, okořeňte, namarinujte podle své chuti a grilujte.

Kuře naplacato

2. Naplech!

Další možností, jak docílit rovnoměrného propečení bez vysušení prsíček, je grilovat kuře ve vzpřímené poloze. Na trhu existují speciální drátěné nebo keramické stojany na drůbež, ale my vám poradíme variantu, která je originálnější, zábavnější a v neposlední řadě levnější.

Za stojan vám poslouží klasická pivní plechovka. Kuře na ni posadíte, pivo z plechovky bude kuře při grilování zavlažovat zevnitř a díky tomu se nevysuší. A proč je tenhle zlepšovák zábavnější? Protože ke grilování potřebujete pouze poloplnou plechovku! Se zbylou půlkou můžete naložit podle své aktuální žízně.

Pivo v plechovkách koupíte v našich prodejnách nebo v e-shopu.

Kuře na pivu

3. Bondáž

Čím kompaktněji bude kuřátko zabalené, tím nepravděpodobnější je, že se mu připálí čouhající křidélko nebo pařátek. Naučte se kuře svázat kuchyňským provázkem – buď celé kolem dokola, nebo jednodušeji kolem prsíček a potom stehýnka přes sebe.

Kuře svázané

4. Ochucujte s předstihem

Sůl a případně další příchutě se do masa lépe „vsáknou“, když je necháte působit několik hodin. Ideálně přes noc.

5. Sledujte vnitřní teplotu

Vpichový teploměr je skvělý vynález! Ukáže vám, kdy je kuře tak akorát – ani vysušené, ani polosyrové. Pokud zatím teploměr nemáte, využijte hrubější, ale dostupnější nástroj – vidličku (případně špízovou jehlu). Píchněte ji grilovanému kuřeti do stehna a orientujte se podle barvy vytékající šťávy. Pokud je čirá, máte hotovo.

6. Kvalita je až na prvním místě!

To nejdůležitější jsme si nechali na konec. Největším nedostatkem velkogriloven je kvalita hlavní suroviny. V našich prodejnách a e-shopech prodáváme kuřata, která žijí déle, mají víc prostoru k pohybu a krmíme je přirozenými krmivy. Vyzkoušejte Farmářské kuře z Červeného Hrádku na grilu.

7. Jeden tip navíc

Je možné, že máte chuť na grilované marinované kuře, ale chcete to mít rychle a bezpracně. V takovém případně doporučujeme marinovaná kuřecí křídla z Červeného Hrádku, která stačí hodit na gril.

Marinovaná kuřecí křídla

 

Milí příslušníci Homo grilliens, přejeme vám úspěšné drůbeží grilování!

galerie

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.