logo

Jak na… Přírodní barvení velikonočních vajíček

Tipy na barvení vajec přírodními metodami připravila Karolina Leitnerová, mydlářka, pekařka a mlynářka z Čarovného mlýna v Pustovětech na Křivoklátsku. Na Instagramu ji můžete sledovat pod nickem @mydlinkakarolinka a na jejím webu www.carovnymlyn.cz můžete koupit rukodělná mýdla.

Něco o přírodním barvení vajec načetla v literatuře a experimentálně ověřila, co funguje a co ne. Na co přišla?

Nemám ráda chemii, chemická barviva a jiné chemické a syntetické zbytečnosti v jídle. Proto jsem sepsala pár rad, jak barvit po vzoru starých maléreček – tím, co nabídne příroda,“ píše Karolina.

 

Jaké přírodní barvy tedy použít?

Hnědočervená

odvar z cibulových slupek

Vejce dejte do studeného, silného a dobře rozleželého vývaru přes noc a druhý den v této barvě uvařte. Nebo připravte vývar ze slupek a v něm pak obarvěte už uvařená vejce.

Červená

odvar z mořeny barvířské

Tato bylina se dříve právě k účelům barvení pěstovala ve vesnických zahrádkách.

Hnědavé odstíny

Docílíte jich odvarem ze sena. Krásně hnědou barvu dá směs sena, jarního žita, dubové kůry a praženého kořene čekanky.

Bledá žlutá

oves

Intenzivní žlutá

šafrán, kurkuma

Zelená

Zelená vajíčka získáte vařením petrželové nati nebo kopřiv.

Černá

Dávné kouzelnice ji získávaly vařením vajec ve šťávě z kyselého zelí a rezavých hřebíků.

Růžová

syrová červená řepa

Důležitý tip: barevná vejce se pak pro lesk potírala kůží ze slaniny.

 

Tohle se píše v chytrých knihách. Já barvila oběma postupy v cibulových slupkách, černým čajem a dubovou kůrou. Docílila jsem různých odstínů hnědé a červenohnědé. Kopřivy v době, kdy jsem experiment dělala, ještě moc nerostly. Ze sušených to není ono, tak je moje ‚zelené‘ vejce málo zelené. Krásnou žlutou jsem docílila kurkumou. V odvaru z řepy barvit nešlo, vařením se barva zruší. Ale funguje vejce vyráchat v rozmixované syrové červené řepě, nebo syrovou řepou potřít. Voilà, máme růžovou! Jen asi mám buď špatné zelí, nebo špatné hřebíky, ale černá mi teda nevyšla. Taková bledá šedá to je. Ale nestěžuji si, naopak! Nemám pestré jedovaté syntetické barvy, ale mám krásné přírodní tlumené barvičky a těším se na Velikonoce.

 

Karolina doporučuje kombinovat přírodní barvení s dalšími technikami zdobení – voskovou technikou, škrábáním, batikou rostlinami, polepováním slámou, nalepováním bavlnek a dalšími a dalšími technikami. „Hledejte, hrajte si, těch technik, vzorů a barev je nepřeberně,“ uzavírá téma barvení vajec mydlářka z Čarovného mlýna.

Věděli jste?

  • Slepice byly domestikovány asi 6000 let před Kristem ve východní Asii. Již v antice lidé jedli vejce vařená i smažená a používali je na pečení. A ve středověku se vejce využívalo nejen k jídlu, ale i jako léčivo. Samozřejmě vejce mělo a má hlubokou symboliku, což jej právě spojuje nejen v křesťanských zemích, ale i v Asii se znovuzrozením, s příchodem jara, nového roku. Vejce je symbol a barvení a zdobení umocní jeho magické schopnosti.
  • Na zaoblenějším konci vejce je vzduchová bublina, která se zvětšuje, jak vejce stárne. Čím je vejce starší, tím lépe se mu díky této bublině daří stavět se ve vodě na tu šošolku. To je také poloha, ve které vejce uchovávejte. Je lepší, když žloutek vevnitř leží na bílku než na té bublině.

 

Znáte nejznámější citáty o vejci?

Moudrý nedává všechna vejce do jediného koše.

Miguel de Cervantes y Saavedra

 

Vejce dnes je lepší než slepice zítra.

Benjamin Franklin

 

Vejce je šišatý a rádo se směje.

Křemílek

 

Váječné Báječné Velikonoce
přeje Sklizeno

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.