logo

Jak založit kvásek?

ZPĚT

 

Smíchejte žitnou mouku s vodou (50 g mouky a 60 ml vody). Nechte stát při pokojové teplotě v kuchyni. Asi po půl dni uvidíte bublinky. Vždy, když bublání ustane a hladina kvásku jde dolů, přikrmte ho (opět moukou a vodou). Pokud už vám kvásek ze sklenice utíká, klidně kousek odeberte, ale ne moc. Po třech dnech byste měli mít kvásek, se kterým se dá péct.

Já se nicméně spoléhám na kvásek, který jsem si obstaral přes PEČEMPECEN.CZ a který údajně pochází od Julky Maškrtnice. I po těch letech je to pořád ten samý kvásek. A totéž doporučuju i vám – mrkněte na kváskovou mapu, kdo z vašeho okolí kvásek nabízí, vemte mu kilovku ŽITNÉ MOUKY a utíkejte si pro něj. Vyzrálý kvásek je totiž takový ten stabilní pracant, kterého nerozhodí každá změna teploty, neofoukne ho každý nenadálý pobyt v lednici a podává výkony pravidelně a ukázněně.

 

 

Jak se o kvásek starat?  

V ledničce a ve skleničce vám v pohodě vydrží týden. Když chcete péct, kvásek ze skleničky vyndejte, smíchejte ho s vodou, přelijte do mísy, ve které budete rozkvášet, přidejte mouku (v jednoduchém poměru mouky a vody 1:1 – bacha, jde o hmotnostní poměr, takže na pomoc vemte váhu, ne hrníček) a zamíchejte. Pak mísu uložte a dejte rozkvasu cca 12 hodin času (v létě je to méně, záleží na teplotě). Skleničku si zatím umyjte, ať se v ní kvásku líbí.

Po 12 hodinách si nezapomeňte odebrat kvásek na příští pečení (častá chyba). Dejte ho do umyté skleničky a šup do ledničky. Tamagoči je nakrmeno a na týden od něj máte zase pokoj.

Častý dotaz:

Co dělat, když se chystám na dovolenou a budeme pryč dva týdny? Mám vzít s sebou kvásek k moři??? V zásadě nemám nic proti tomu 🙂 Ale pokud se vám nechce, dejte kvásku víc mouky než obvykle. Po zamíchání by neměla vzniknout hustá kaše, ale něco jako těsto, které se dá tvarovat. Jednoduše kvásek „přežerete“ – dáte mu tolik materiálu ke zpracování v méně stravitelné (tj. hustší, sušší) formě, že mu to bude trvat delší dobu.

Další možností je kvásek usušit. Mázněte ho na pečicí papír a počkejte, až uschne. Pak dejte do sklenice a sklenici do kredence. Tímto způsobem je možné kvásek uchovávat několik měsíců. Je to taková kvásková záloha pro strýčka Příhodu.