logo

Jaký bude rok 2019 na talíři?

Co má vliv na náš přístup ke kuchyni, potravinám a vaření? A jak konkrétně se tyto vlivy promítají do našeho každodenního chování? Pojďme se podívat, co bude hýbat gastronomickou mapou v letošním roce.

Chuť nebo výživnost? Kalorické tabulky nebo etika pěstování/chovu? BIO nebo lokální produkce? Na všechny tyto otázky odpovídají trendy v gastronomii a potravinářství, které do jisté míry určují spotřební chování. Ale pozor – trendy vznikají obousměrně. To znamená, že trendy určují i sami spotřebitelé – tedy vy.

 

Příležitosti i hrozby?

Současná doba je v gastronomii epochou netušených příležitostí na jedné straně a obdobím nových, dosud nepoznaných hrozeb na straně druhé. Stále více lidí řeší nejen to, aby měli každý den plné talíře, ale stále větší důraz kladou na to, aby to, co jedí, mělo jasný a čistý původ, složení neprodlužované zbytečnými aditivy, aby na výrobu nepadlo příliš mnoho neobnovitelných přírodních zdrojů a třeba aby nám po vybalení jídla nezbylo příliš mnoho umělých obalových materiálů. A především – aby to bylo zdravé.

Je samozřejmě skvělé, že si stále víc lidí v rámci celého světa může dopřát plné talíře. Avšak snad každému uvažujícímu člověku začíná docházet, že aby tento blahobyt pro stále více lidí byl udržitelný, měli bychom se zamyslet nad způsoby, jakými produkujeme potraviny. Přírodní zdroje jsou sice bohaté, ale rozhodně nejsou nekonečné. I proto se stále více dostává ke slovu hlas, který  varuje před neudržitelnou spotřebou a plýtváním.

 

Go Flexitarian!

Flexitariánství se podle Americké dialektické společnosti stalo nejužitečnějším slovem roku už před 16 lety. Flexitariáni se živí převážně rostlinnou stravou, příležitostně se však masu nebrání. Dbají ale na to, aby maso, které jedí, mělo ekologický původ a aby pocházelo z etického a i v jiných ohledech šetrného způsobu chovu.

V tomhle si s flexitariány můžeme podat ruku a ještě zamávat. Sledujeme stejnou filozofii už od našeho založení. A nejen, co se potravin v našich prodejnách týče. Stejnými principy se řídíme i v našich bistrech a vaříme jen ze surovin, které splňují náš Kodex kvality. Jinými slovy: známe 100 % našich dodavatelů a výrobky, které jej nesplňují, k nám do prodejen ani do kuchyně nesmějí. A i kdyby se tak náhodou stalo, naši zákazníci nás na chybu velmi rychle upozorní.

Flexitariánská strava

 

Přijďte na chuť kyselé!

Sladká jde na tloušťku, slaná není zdravá pro klouby, tak to zkuste s kyselou! Připomeneme vám učivo základní školy, že nejcitlivější chuťové pohárky na kyselou se nacházejí na krajích střední části jazyka. Abyste věděli, kam máte kyselá sousta posílat.

Doporučujeme využít kyselou chuť fermentovaných potravin, například kysaného zelí nebo jeho korejské analogie – kimchi. Fermentované potraviny patří totiž k dalším trendům letošního roku. Můžeme k nim přiřadit i jablečný ocet. Tomu budeme někdy příště věnovat celou kapitolu. Má totiž celou řadu blahodárných účinků. Mimo jiné: zlepšuje trávení, posiluje metabolismus, snižuje hladinu cholesterolu, posiluje imunitu, detoxikuje organismus, bělí zuby, pomáhá s akné, zvyšuje kvalitu vlasů. A mnoho dalšího.

Jablečný ocet

 

Kde vaří nejlíp?

Letos se v rámci spolupráce s našimi ambasadory zaměříme na několik národních kuchyní. Jejich společným jmenovatelem je, že hodně využívají přírodní vaření (oheň nebo gril), čerstvé suroviny a rychlou přípravu. Pod pokličku bychom se letos chtěli podívat například Filipíncům, Peruáncům, Marokáncům nebo Australanům.

Peru na talíři

 

V roce 2019 se posuneme zase o kousek dál. Od čeho a k čemu? To není jisté. Ale hlavně ať vám chutná!

galerie

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.