Kvůli vládnímu nařízení a vyhlášení stavu nouze zavřely ve středu 11. března základní a střední školy a s nimi i školní jídelny. Školáky čeká minimálně 30 dní doma a rodiče náhle musí řešit řadu nečekaných situací. Mezi ně se počítá i starost o to, jak nahradit zrušené obědy ze školních jídelen. Abychom s tím rodičům trochu pomohli, připravili jsme několik tipů, jak se s nenadálou situací vypořádat.
Podle informací, které máme v době psaní tohoto článku k dispozici, mohou rodiče dětí mladších 10 let požádat o tzv. OČR (ošetřování člena rodiny), které jim vystaví a potvrdí ve škole. Děti starší se podle názoru vlády dokážou doma ohlídat samy. Tím vznikají dvě základní skupiny rodičů – ti, kteří zůstávají s dětmi doma, a ti, kteří normálně chodí do práce. Proč to popisujeme? No protože se u těchto dvou skupin liší strategie přípravy obědů. První skupina zvládne oběd připravovat čerstvý, druhá může vsadit na několik variant. Pojďme si je rozebrat.
Vraťte do oběhu kdysi populární „nechám ti jídlo v kastrůlku v troubě a ty si to ohřeješ“. Díky tomu, že většina domácností je dnes vybavena troubami mikrovlnnými, zvládne si oběd ohřát i prvňáček. Oběd uvaříte večer předem. Časovou náročnost vykompenzuje to, že si svůj díl jídla můžete vzít s sebou do práce. Pokud hledáte inspiraci, vyzkoušejte například Gratinované brambory s brokolicí nebo Španělskou tortillu z našeho webu.
Nejlépe se ohřívají polévky. Třeba česnečka. Koukněte k nám na web do Receptů, kde si všechny polévky můžete jednoduše vyfiltrovat.
Pokud se vám nechce každý den vařit, v našich prodejnách najdete například hotové Lasagne Bolognese, které stačí ohřát. A pokud svému školákovi koupíte některý z našich hotových salátů, nemusí se nic ani ohřívat. Jsme si vědomí toho, že – jak praví klasik – salátem přátele nezískáš, ale v rámci pestré stravy to snad projednou přežijí 🙂
Školákům druhého stupně (o středoškolácích nemluvě) nemusíte podstrojovat. Vybavte je receptem a zavelte: Uvař si sám! Inspiraci můžete najít i na našem webu v již zmíněné sekci Recepty.
Jednoduché těstoviny s rajčatovou nebo smetanovou omáčkou zvládne i kuchař-začátečník. Uvařit brambory je jednoduché. A jak si poradit s přípravou rýže? Návod je tady. K rýži doporučujeme třeba mexické Chilli con carne, ale bez masa. Takže vlastně Chilli sin carne, jehož autorkou je Veronika Koko Šmehlíková.
Jestli nejste zrovna zastánci ohřívaného jídla, připravte dětem studený oběd (nebo spíš větší svačinu) a hlavní jídlo dne připravujte až večer. Není to podle starého přísloví „Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej svému nepříteli“, ale školní jídelny nebudou zavřené věčně. A ze společného (pod)večerního jídla můžete udělat hezkou rodinnou tradici.
Pokud s dítětem nebo dětmi zůstáváte doma, svěřte jim přípravu oběda. Oškrábat brambory, nakrájet mrkev a podobné jednoduché úkony zvládne s láskyplným vedením každý. Vy budete mít s vařením míň práce a děti se budou cítit užitečně.
Přejeme vám v následujících časech především hodně zdraví.