Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem, večeři dej svému nepříteli. Tak to říkávaly naše babičky. S tou večeří to dnes už nemusíme brát tak doslova, ale na tom, že snídaně má zásadní vliv na náš celodenní výkon, se asi můžeme shodnout.
Školní děti potřebují lehkou, ale zároveň výživnou snídani. S klasickou anglickou na ně přes týden nechoďte a schovejte si ji na víkend – mohly by po takové snídani v lavici usnout. Nehodí se ale ani příliš sladká jídla. Pokud hladina cukru v krvi příliš kolísá, organismus to zatěžuje.
Britský server BBC sestavil žebříček 10 potravin, které pomáhají zvýšit výkon mozku. V téhle desítce najdeme většinou nepřekvapivá jména, ale také pár černých koní, o kterých jste dost možná nevěděli.
Vločky, celozrnný kvasový chléb, celozrnná rýže. Dodají tělu potřebné sacharidy ve stravitelné a lehce využitelné formě.
Ano, omega-3 mastné kyseliny – znáte z reklamy. Najdete je i ve lněném semínku, sojových bobech, dýňových semínkách a vlašských ořeších (nebo v olejích vylisovaných z těchto potravin). Ale ryby obsahují tyto tuky v aktivní formě, takže z nich může organismus hned těžit. Nebojte se dát si k snídani lososa, pstruha, makrelu nebo sardinky – pomohou vám lehčeji proplout dnem.
A u ryb zůstaneme: kdyby se Dory z filmu Hledá se Nemo (ano, a taky Hledá se Dory) nějak dostala k borůvkám, pravděpodobně by tolik netrpěla „ztrátou krátkoblbé paměti“. Zjistili to vědci z Tuftsovy univerzity v Massachusetts.
Antioxidant lykopen, který najdete právě v rajčatech, má stejného nepřítele jako lidský mozek – „toho Němce, který vám doma schovává věci“. Tedy Alzheimera. Proto si neváhejte dopřát k snídani třeba poctivou porci poctivého kečupu.
Ne, neradíme vám ani vašim dětem snídat pivo! Zkuste raději další bohaté zdroje vitamínů B6, B12 a kyseliny listové – patří mezi ně například kuře, ryby, vajíčka nebo listová zelenina.
Vitamín C zvyšuje mentální výkon a chrání mozek před degenerací. Nejvíc ho najdete v černém rybízu, ale také v červené paprice nebo citrusech.
Zinek je ve větším množství jed, v tom stopovém podporuje paměť a myšlení. Najdete ho třeba v dýňových semínkách, která kromě zinku obsahují hořčík, vitamíny B a tryptofan. To je aminokyselina zodpovědná za produkci „hormonu štěstí“ serotoninu. Čili zjednodušeně řečeno – dýňová semínka zlepšují náladu.
Vitamín K je vitamín všech Koumáků, Knihomolů, Kreativců a jiných Klasiků. Proč? Protože rozšiřuje kognitivní funkce mozku a zlepšuje jeho výkon. Ale jak zapojit brokolici do snídaně? Třeba ve vaječné omeletě, ve smoothie, nebo formou Rychlovky.
Podle BBC šalvěj (ta naše, obyčejná) zlepšuje paměť a podporuje soustředění. Dejte si ji ve formě čaje nebo sirupu.
Už to tu zaznělo v souvislosti s aminokyselinami. Hrst ořechů lze přikousnout téměř ke všemu, ke sladké i slané snídani. A navíc je dětem můžete nabalit ke svačině do školy. Ořechy a oříšky obsahují hodně vitamínu E, který je prevencí proti snížení kognitivních funkcí. To se dětí zatím zas až tolik netýká, ale my dospělí bychom si měli lupnout oříšek, kdykoli si na to vzpomeneme.
Tak, teď to víte a můžete se pustit do vymýšlení takové snídaně, že z ní rozum stát určitě nezůstane. Nebo si můžete vybrat z našich hotových (a polohotových) produktů, které najdete v našich prodejnách.
Nechte se třeba inspirovat snídaní Martiny z foodblogu Vařeniště a zkombinujte různé druhy vloček, sušeného ovoce a oříšků, které skvěle chutnají s jogurtem, lehce oslazeným medem, javorovým nebo agávovým sirupem.